Gretchen can buy 17.4 ounces of Brand A toothpaste for $5.22, or she can buy 26.6 ounces of Brand B toothpaste for $6.65. Which of the following explains which is the better deal?


Gretchen can buy 17.4 ounces of Brand A toothpaste for $5.22, or she can buy 26.6 ounces of Brand B toothpaste for $6.65. Which of the forthcoming explains which is the amend chaffer?